مراسم تكريم و معارفه رياست مؤسسه بين المللي المرتضي (ع)

به گزارش روابط عمومي و امور بين الملل موسسه بين المللي المرتضي آیین تكريم حجت‌الاسلام احمد زادهوش و معارفه حجت‌الاسلام مهدی مشكي رئیس موسسه بين المللي المرتضي با حضور  و سخنراني حجت‌الاسلام قمي معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبري  حفظه الله برگزار شد.

در اين مراسم حضرات آيات و حجج اسلام، آیت‌الله علوي بروجردي، آیت‌الله طبسي ، آیت‌الله سيد محمد باقر گلپايگاني ، حجت الاسلام و المسلمين قمي معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبري، حجت الاسلام و المسلمين مير كتولي دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن کریم، استاد ابوالفضل بهرام پور مترجم و مفسر قرآن کریم ، حجت الاسلام و المسلمين نواب رئیس دانشگاه اديان، حجت الاسلام و المسلمين جوادي آملي و جمعی از مسئولان بین‌الملل حوزه علميه، مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اساتيد و مبلغين فعال در عرصه بين‌الملل در سالن جلسات موسسه المرتضی حضور داشتند.

در اين مراسم جناب آقاي  دکتر محمدصالح طیب‌نیا مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء ضمن تقدیر و تشکر از زحمات حجت‌الاسلام زادهوش افزود: حجت‌الاسلام زادهوش یکی از پايه‌گذاران و مؤسسان مركز بین‌المللی المرتضی بود و از سال 1389 در مسیر راه‌اندازی و فعالیت‌های این مرکز همواره تلاش کردند.

وي همچنين با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری بنیاد آلاء اظهار کرد: مجموعه بنیاد خیریه راهبری آلاء از سال 1388 و تحت نظر حجت‌الاسلام شیخ مهدی مظاهری با شعار پرداختن به کارهای خیر اولویت‌دار بر زمین‌مانده در اصفهان کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر در دو بخش خیر جاری با راه‌اندازی 5 مرکز خیریه و خیرماندگار باهدف راهبری جریان خیر کشور به سمت کارهای خیر اولویت‌دار در حال فعالیت است.

طیب‌نیا بیان داشت: حجت‌الاسلام مشكي كه امروز به‌عنوان رئیس این مرکز معرفی و سکان‌دار این فعالیت خواهد بود، از ابتداي تأسیس و راه‌اندازی این مرکز هم در شورای عالی و  هم در شوراي سیاست‌گذاری اين مركز حضور فعال و مؤثر داشتند و از امید است در همواره در مسیر اعتلای اهداف و فعالیت‌های این مرکز موفق باشند.


همچنین حجت‌الاسلام زاهوش رئیس سابق موسسه المرتضی نیز در این آیین با اشاره به حدیثی از نبی اکرم (ص) بیان داشت: در حدیثی از نبی مکرم اسلام نقل است که ایشان از اصحاب خود می‌پرسند چه گروهی از مردم هستند که نه پيامبرند و نه شهيد، اما در روز قيامت بر منبرهايى از نور قرار دارند و پيامبران و شهيدان به منزلتشان نزد خداوند رشك مى‌برند؟ و در ادامه پیامبر اکرم (ص) این گروه از مردم را مبلغان و ترویج‌دهندگان دین خدا در بین مردم معرفی می‌کنند.
حجت‌الاسلام زادهوش تصریح کرد: این توفیقی است که خداوند برای مبلغین و پیام‌رسانان دین در نظر گرفته است و امیدواریم همواره در طول مسیر و زندگی خود جزء مبلغین دین باشیم.
حجت‌الاسلام مشكي رئیس مرکز المرتضی دیگر سخنران این آیین بود که ضمن تقدیر و تشکر از يك دهه تلاش و كوشش حجت‌الاسلام زادهوش در رشد و تعالی مرکز المرتضی بیان داشت: آنچه امروز در مرکز المرتضی شکل‌گرفته است حاصل تلاش‌ها و زحمات ايشان است.


حجت‌الاسلام مشكي رئیس موسسه المرتضی در بخش دیگری از سخنان خود المرتضي را مولود حوزه دانست و افزود: المرتضی همواره در خدمت منویات تبیینی و ترویجی مکتب اهل‌البیت در دنیا بوده و خواهد بود.
حجت‌الاسلام مشکی در ادامه افزود: امروز المرتضی به‌عنوان یک ظرفيت و یک مدل برای ترویج دین مبین اسلام در دنیا آماده‌شده است و اگر تمامی ارکان و مسئولان فعال در حوزه و امور تبلیغ بین‌الملل به مدد و یاری این موسسه بیایند، می‌توان این نوید را داد که بسیاری از افرادي كه علاقه‌مند هستند در حوزه تبليغ مكتب اهل‌بیت فعاليت داشته باشند اما به هر دلیلی نمي‌توان از ظرفیت و توانمندی ایشان استفاده کرد، اين مجموعه مي‌تواند مدل خوبي براي استفاده از اين ظرفيت‌ها باشد.
وي در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: در دنیایی امروز دو اتفاق مهم رخ‌داده است که هر یک از این‌ها به‌تنهایی می‌توانست بار کاری ما را در بحث ترویج دین اسلام سنگین کند، از یک‌طرف هجمه سنگینی است که به لحاظ اقتصادی، دینی، فرهنگی، نظامی، اجتماعی، و .. بر پیکره شيعه و به‌خصوص جمهوري اسلامی وارد می‌شود که در هیچ دوره تاریخی نمونه و مشابه ندارد و از طرف دیگر رویکرد و ‌علاقه‌ای که امروز براي شناخت مكتب اهل‌بیت در دنيا به وجود آماده است مصداق و تشابه ندارد.
رئیس موسسه المرتضی با تأکید بر این‌که اگر ما امروز شب و روز نخوابيم و براي اين مقصد کارکنیم بازهم كم است، بیان داشت: فرصت‌ها و زمان به‌شدت در حال از دست رفتن است و امروز بیش از هر زمان دیگری باید به یکدیگر کمک کنیم و با هم‌افزایی در این مسیر گام برداریم.
‌حجت‌الاسلام مشكي با تأکید بر وحدت و همياري براي رسيدن به اهداف الهي در عرصه بین‌الملل به آيه 105 سوره آل‌عمران اشاره كرد و افزود: بر اساس این آیه باید به همديگر كمك كنيم تا بتوانيم به اهداف عالي در ترویج دین اسلام در فراسوی مرزهای کشور جامعه عمل بپوشانیم.


همچنین حجت‌الاسلام قمي معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری نیز در این آیین با اشاره به این که مبلغين ديني از اعتبار و جایگاه ویژه ای هم در آسمان و هم در زمين برخوردار هستند، بیان داشت: مردم مبلغين را به دليل اينكه بيان كننده آروزهاي آنان هستند را دوست دارند و به تعبير زيباي امام سجاد عليه السلام :عُلَمَاءُ شِيعَتِنَا مُرَابِطُونَ فِی الثَّغْرِ الَّذِي يَلِي إِبْلِيسَ وَ عَفَارِيتَهُ يَمْنَعُوهُمْ عَنِ الْخُرُوجِ عَلَى ضُعَفَاءِ شِيعَتِنَا وَ عَنْ أَنْ يَتَسَلَّطَ عَلَيْهِمْ إِبْلِيسُ وَ شِيعَتُهُ وَ النَّوَاصِبُ أَلَا فَمَنِ انْتَصَبَ لِذَلِكَ مِنْ شِيعَتِنَا … دانشمندان پیروان ما همانند مرزدارانی هستند که در برابر ابلیس و لشگرهایش صف کشیده و از یورش آنها به افرادی از شیعیان ما که قدرت دفاع از خود ندارند جلوگیری می‌کنند، و نیز از تسلّط ابلیس و پیروان ناصبی او، بر آنها پیشگیری می‌کنند…» و آنچه امروز این جمع را دور هم جمع کرده است همین تلاش برای تبلیغ و ترویج دین و احکام دین است.
حجت الاسلام قمی در ادامه افزود: به بركت انقلاب اسلامي شيعه رشدي كه كرده است در طول تاريخ 1400 ساله كم نظير بوده است و هم از جهت كيفيت به لحاظ جایگاهی که تشیع درکشورهای مختلف از جمله لبنان، عراق و افغانستان دارد و مهمتر از آن منطق شيعه نیز رشد كرده است و امروز منطق شيعه منطق عقلانيت، اعتدال، مقاومت، عرفان و معنويت است.
وی تصریح کرد: امروز به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی صحيفه سجاديه، نهج البلاغه و دعاي كميل مسائل ناشخته‌اي نيستند و این رشد هر چند فراز و فرودهایی خواهد داشت اما متوقف نخواهد شد.
معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به این که از جمعيت هشت ميلياردي كه در دنیا وجود دارد، جمعیت شیعه حدود سیصد ميليون نفر باشد، بیان داشت: طبعا ما باید به افق هشت ميليارد نفری فكر كنيم و براي جامعه بشري و هدايت آن آماده شويم و این با برنامه‌ریزی‌های متمرکز و از بالا به پایین امکان پذیر نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره دستور مقام معظم رهبری به شوراي عالي انقلاب فرهنگي در خصوص حمايت ويژه از موسسات مردم نهاد در عرصه فرهنگي در دوره جديد، تصریح کرد: پس اگر موسسه المرتضي براي يك كار تبليغي در حوزه بين الملل شكل مي گيرد اين مساله هم ما را خوشحال مي كند و هم نبايد گفت كه كافي است بلكه صدها موسسه مثل اين مركز نیاز است که با زبان هاي مختلف و رويكرد هاي مختلف تاسیس و فعالیت داشته باشند.
معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری افزود: از طرف دیگر امروز نظام سلطه بر عليه ما بسيج شده است و تمام توان خود را بر عليه تشيع و نابودي تشيع به کار گرفته است و به تعبير مقام معظم رهبري شیعه در برابر یک ناتوي فرهنگی قرار گرفته است.
وی تصریح کرد:در كارهاي فرهنگي سياست‌گذاري و هماهنگي بايد وجود داشته باشد و از طرفی دیگر ما نیازمند یک مهندسی تبليغی هستیم كه شامل چهار مرحله توليد انديشه، توزيع انديشه، ابزار و مخاطب شناسی است.
معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود لازمه اثر بخشی تبلیغ را خلوص نيت دانست و بیان داشت: تبلیغ بدون خلوص نيت، بدون تحمل زحمت و سختي هيچ تاثيري ندارد و اگر به زندگی پیامبران نگاه کنیم به این نکته پی خواهیم برد، البته در کنار مساله اخلاص مبلغ، هدف از تبليغ نیز بسيار مهم است.لازم به ذکر است در پايان این آیین از يك دهه زحمات و تلاش‌هاي حجت‌الاسلام زادهوش با اهدا لوح تقدير قدردانی و حكم انتصاب حجت‌الاسلام مشكي به وی اعطا شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *