مراسم تکریم و معارفه ریاست مؤسسه بین المللی المرتضی (ع)

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موسسه بین المللی المرتضی آیین تکریم حجت‌الاسلام احمد زادهوش و معارفه حجت‌الاسلام مهدی مشکی رئیس موسسه بین المللی المرتضی با حضور  و سخنرانی حجت‌الاسلام قمی معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری  حفظه الله برگزار شد.

در این مراسم حضرات آیات و حجج اسلام، آیت‌الله علوی بروجردی، آیت‌الله طبسی ، آیت‌الله سید محمد باقر گلپایگانی ، حجت الاسلام و المسلمین قمی معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، حجت الاسلام و المسلمین میر کتولی دبیر مجمع عالی تفسیر قرآن کریم، استاد ابوالفضل بهرام پور مترجم و مفسر قرآن کریم ، حجت الاسلام و المسلمین نواب رئیس دانشگاه ادیان، حجت الاسلام و المسلمین جوادی آملی و جمعی از مسئولان بین‌الملل حوزه علمیه، مسئولان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اساتید و مبلغین فعال در عرصه بین‌الملل در سالن جلسات موسسه المرتضی حضور داشتند.

در این مراسم جناب آقای  دکتر محمدصالح طیب‌نیا مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء ضمن تقدیر و تشکر از زحمات حجت‌الاسلام زادهوش افزود: حجت‌الاسلام زادهوش یکی از پایه‌گذاران و مؤسسان مرکز بین‌المللی المرتضی بود و از سال ۱۳۸۹ در مسیر راه‌اندازی و فعالیت‌های این مرکز همواره تلاش کردند.

وی همچنین با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری بنیاد آلاء اظهار کرد: مجموعه بنیاد خیریه راهبری آلاء از سال ۱۳۸۸ و تحت نظر حجت‌الاسلام شیخ مهدی مظاهری با شعار پرداختن به کارهای خیر اولویت‌دار بر زمین‌مانده در اصفهان کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر در دو بخش خیر جاری با راه‌اندازی ۵ مرکز خیریه و خیرماندگار باهدف راهبری جریان خیر کشور به سمت کارهای خیر اولویت‌دار در حال فعالیت است.

طیب‌نیا بیان داشت: حجت‌الاسلام مشکی که امروز به‌عنوان رئیس این مرکز معرفی و سکان‌دار این فعالیت خواهد بود، از ابتدای تأسیس و راه‌اندازی این مرکز هم در شورای عالی و  هم در شورای سیاست‌گذاری این مرکز حضور فعال و مؤثر داشتند و از امید است در همواره در مسیر اعتلای اهداف و فعالیت‌های این مرکز موفق باشند.


همچنین حجت‌الاسلام زاهوش رئیس سابق موسسه المرتضی نیز در این آیین با اشاره به حدیثی از نبی اکرم (ص) بیان داشت: در حدیثی از نبی مکرم اسلام نقل است که ایشان از اصحاب خود می‌پرسند چه گروهی از مردم هستند که نه پیامبرند و نه شهید، اما در روز قیامت بر منبرهایى از نور قرار دارند و پیامبران و شهیدان به منزلتشان نزد خداوند رشک مى‌برند؟ و در ادامه پیامبر اکرم (ص) این گروه از مردم را مبلغان و ترویج‌دهندگان دین خدا در بین مردم معرفی می‌کنند.
حجت‌الاسلام زادهوش تصریح کرد: این توفیقی است که خداوند برای مبلغین و پیام‌رسانان دین در نظر گرفته است و امیدواریم همواره در طول مسیر و زندگی خود جزء مبلغین دین باشیم.
حجت‌الاسلام مشکی رئیس مرکز المرتضی دیگر سخنران این آیین بود که ضمن تقدیر و تشکر از یک دهه تلاش و کوشش حجت‌الاسلام زادهوش در رشد و تعالی مرکز المرتضی بیان داشت: آنچه امروز در مرکز المرتضی شکل‌گرفته است حاصل تلاش‌ها و زحمات ایشان است.


حجت‌الاسلام مشکی رئیس موسسه المرتضی در بخش دیگری از سخنان خود المرتضی را مولود حوزه دانست و افزود: المرتضی همواره در خدمت منویات تبیینی و ترویجی مکتب اهل‌البیت در دنیا بوده و خواهد بود.
حجت‌الاسلام مشکی در ادامه افزود: امروز المرتضی به‌عنوان یک ظرفیت و یک مدل برای ترویج دین مبین اسلام در دنیا آماده‌شده است و اگر تمامی ارکان و مسئولان فعال در حوزه و امور تبلیغ بین‌الملل به مدد و یاری این موسسه بیایند، می‌توان این نوید را داد که بسیاری از افرادی که علاقه‌مند هستند در حوزه تبلیغ مکتب اهل‌بیت فعالیت داشته باشند اما به هر دلیلی نمی‌توان از ظرفیت و توانمندی ایشان استفاده کرد، این مجموعه می‌تواند مدل خوبی برای استفاده از این ظرفیت‌ها باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: در دنیایی امروز دو اتفاق مهم رخ‌داده است که هر یک از این‌ها به‌تنهایی می‌توانست بار کاری ما را در بحث ترویج دین اسلام سنگین کند، از یک‌طرف هجمه سنگینی است که به لحاظ اقتصادی، دینی، فرهنگی، نظامی، اجتماعی، و .. بر پیکره شیعه و به‌خصوص جمهوری اسلامی وارد می‌شود که در هیچ دوره تاریخی نمونه و مشابه ندارد و از طرف دیگر رویکرد و ‌علاقه‌ای که امروز برای شناخت مکتب اهل‌بیت در دنیا به وجود آماده است مصداق و تشابه ندارد.
رئیس موسسه المرتضی با تأکید بر این‌که اگر ما امروز شب و روز نخوابیم و برای این مقصد کارکنیم بازهم کم است، بیان داشت: فرصت‌ها و زمان به‌شدت در حال از دست رفتن است و امروز بیش از هر زمان دیگری باید به یکدیگر کمک کنیم و با هم‌افزایی در این مسیر گام برداریم.
‌حجت‌الاسلام مشکی با تأکید بر وحدت و همیاری برای رسیدن به اهداف الهی در عرصه بین‌الملل به آیه ۱۰۵ سوره آل‌عمران اشاره کرد و افزود: بر اساس این آیه باید به همدیگر کمک کنیم تا بتوانیم به اهداف عالی در ترویج دین اسلام در فراسوی مرزهای کشور جامعه عمل بپوشانیم.


همچنین حجت‌الاسلام قمی معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری نیز در این آیین با اشاره به این که مبلغین دینی از اعتبار و جایگاه ویژه ای هم در آسمان و هم در زمین برخوردار هستند، بیان داشت: مردم مبلغین را به دلیل اینکه بیان کننده آروزهای آنان هستند را دوست دارند و به تعبیر زیبای امام سجاد علیه السلام :عُلَمَاءُ شِیعَتِنَا مُرَابِطُونَ فِی الثَّغْرِ الَّذِی یَلِی إِبْلِیسَ وَ عَفَارِیتَهُ یَمْنَعُوهُمْ عَنِ الْخُرُوجِ عَلَى ضُعَفَاءِ شِیعَتِنَا وَ عَنْ أَنْ یَتَسَلَّطَ عَلَیْهِمْ إِبْلِیسُ وَ شِیعَتُهُ وَ النَّوَاصِبُ أَلَا فَمَنِ انْتَصَبَ لِذَلِکَ مِنْ شِیعَتِنَا … دانشمندان پیروان ما همانند مرزدارانی هستند که در برابر ابلیس و لشگرهایش صف کشیده و از یورش آنها به افرادی از شیعیان ما که قدرت دفاع از خود ندارند جلوگیری می‌کنند، و نیز از تسلّط ابلیس و پیروان ناصبی او، بر آنها پیشگیری می‌کنند…» و آنچه امروز این جمع را دور هم جمع کرده است همین تلاش برای تبلیغ و ترویج دین و احکام دین است.
حجت الاسلام قمی در ادامه افزود: به برکت انقلاب اسلامی شیعه رشدی که کرده است در طول تاریخ ۱۴۰۰ ساله کم نظیر بوده است و هم از جهت کیفیت به لحاظ جایگاهی که تشیع درکشورهای مختلف از جمله لبنان، عراق و افغانستان دارد و مهمتر از آن منطق شیعه نیز رشد کرده است و امروز منطق شیعه منطق عقلانیت، اعتدال، مقاومت، عرفان و معنویت است.
وی تصریح کرد: امروز به برکت خون شهدا و انقلاب اسلامی صحیفه سجادیه، نهج البلاغه و دعای کمیل مسائل ناشخته‌ای نیستند و این رشد هر چند فراز و فرودهایی خواهد داشت اما متوقف نخواهد شد.
معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به این که از جمعیت هشت میلیاردی که در دنیا وجود دارد، جمعیت شیعه حدود سیصد میلیون نفر باشد، بیان داشت: طبعا ما باید به افق هشت میلیارد نفری فکر کنیم و برای جامعه بشری و هدایت آن آماده شویم و این با برنامه‌ریزی‌های متمرکز و از بالا به پایین امکان پذیر نیست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره دستور مقام معظم رهبری به شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص حمایت ویژه از موسسات مردم نهاد در عرصه فرهنگی در دوره جدید، تصریح کرد: پس اگر موسسه المرتضی برای یک کار تبلیغی در حوزه بین الملل شکل می گیرد این مساله هم ما را خوشحال می کند و هم نباید گفت که کافی است بلکه صدها موسسه مثل این مرکز نیاز است که با زبان های مختلف و رویکرد های مختلف تاسیس و فعالیت داشته باشند.
معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری افزود: از طرف دیگر امروز نظام سلطه بر علیه ما بسیج شده است و تمام توان خود را بر علیه تشیع و نابودی تشیع به کار گرفته است و به تعبیر مقام معظم رهبری شیعه در برابر یک ناتوی فرهنگی قرار گرفته است.
وی تصریح کرد:در کارهای فرهنگی سیاست‌گذاری و هماهنگی باید وجود داشته باشد و از طرفی دیگر ما نیازمند یک مهندسی تبلیغی هستیم که شامل چهار مرحله تولید اندیشه، توزیع اندیشه، ابزار و مخاطب شناسی است.
معاون بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری در بخش دیگری از سخنان خود لازمه اثر بخشی تبلیغ را خلوص نیت دانست و بیان داشت: تبلیغ بدون خلوص نیت، بدون تحمل زحمت و سختی هیچ تاثیری ندارد و اگر به زندگی پیامبران نگاه کنیم به این نکته پی خواهیم برد، البته در کنار مساله اخلاص مبلغ، هدف از تبلیغ نیز بسیار مهم است.لازم به ذکر است در پایان این آیین از یک دهه زحمات و تلاش‌های حجت‌الاسلام زادهوش با اهدا لوح تقدیر قدردانی و حکم انتصاب حجت‌الاسلام مشکی به وی اعطا شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *