رخدادهای تاریخی مهم که موجب تعطیلی و یا تحریم حج شده است

IMG13072881 (1)

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل جامعه المرتضی علیه السلام،ریاست مرکز با بیان سابقه تاریخی تعطیلی حج و محروم شدن زائران از سفر به سرزمین وحی پرداخت و اظهار کرد: وجوب حج در سال دهم هجری قمری تشریع شده است و پیامبر(ص) با برگزاری حجه‌الوداع وجوب حج را بر اساس آیه ۹۷ سوره آل عمران که می‌فرماید: «فِیهِ آیَاتٌ بَیِّنَاتٌ مَّقَامُ إِبْرَاهِیمَ وَمَن دَخَلَهُ کَانَ آمِنًا وَلِلّهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ إِلَیْهِ سَبِیلًا وَمَن کَفَرَ فَإِنَّ الله غَنِیٌّ عَنِ الْعَالَمِینَ؛ در آن نشانه‏‌هایى روشن است [از جمله] مقام ابراهیم است و هر که در آن درآید در امان است و براى خدا حج آن خانه بر عهده مردم است [البته بر] کسى که بتواند به سوى آن راه یابد و هر که کفر ورزد یقینا خداوند از جهانیان بى‏‌نیاز است» اعلام فرمودند.

وی با تأکید بر اینکه از ترک حج در روایت‌ها تعبیر به کفر شده و عقب انداختن و تأخیر در حج نهی و از گناهان بزرگ شمرده شده است که باعث خسارت می‌شود، گفت: حتی در فقه و احادیث «اجبار الناس علی الحج» مطرح شده که بر اساس آن‌ اگر زمانی مسلمانان توجهی به حج نکنند و به حج نروند، حاکم اسلامی مکلف است که از بیت‌المال خرج کرده و مردم را به حج بفرستد تا حج تعطیل نشود.

حجت‌الاسلام احمد زادهوش در ادامه با اشاره به اینکه طی ۱۴ قرن ظهور اسلام، سال‌های زیادی بوده است که حج به دلایل مختلفی کاملاً تعطیل شده و حتی این تعطیلی بیش از ۱۰ سال طول کشیده است، گفت: این تعطیلی‌ها به دلایل مختلفی از جمله درگیری و اختلاف‌های حکومت‌ها، ناامنی راه‌ها، ممانعت حاکمان حجاز، پیشگیری از آمدن زائران و طواف کعبه، قحطی، بیماری و … بوده و گاهی این تعطیلی برای برخی از کشورها بوده اما برای برخی دیگر امکان سفر وجود داشته است.

در برخی از سال‌ها حتی یک نفر هم به حج نرفته است

وی اظهار کرد: در برخی از نقل‌های تاریخی آمده است که در فلان سال حتی یک نفر هم حج انجام نداد، در سال ۷۲ هجری قمری عبدالله‌بن زبیر (حاکم وقت حجاز) از طواف کعبه و سعی بین صفا و مروه جلوگیری کرد و کسانی که آمده بودند و بخشی از اعمال حج را نیز انجام داده بودند، مانع از ادامه اعمالشان شد.

حاکمان حجاز از حج به عنوان اهرم فشاری برای سایر مناطق استفاده می‌کردند

معاون پژوهشی پژوهشکده حج و زیارت درگیری‌های برسرحکومت را دلیل این کار عبدالله‌بن زبیر عنوان کرد و گفت: در اینگونه موارد حاکمان حجاز از حج به عنوان اهرم فشاری برای سایر مناطق استفاده می‌کردند که قرآن کریم از عنوان «صد عن سبیل‌الله» تعبیر کرده است.

وی با اشاره به اینکه در منابع تاریخی دلایل تعطیلی حج برخی از سال‌ها ذکر نشده است، گفت: به عنوان مثال در منابع آمده است که در سال ۳۹۸ هجری قمری حج تعطیل شد یا در سال ۵۶۲ حج برگزار نشد که علت این تعطیلی‌ها ذکر نشده است.

حجت‌الاسلام زادهوش افزود: در سال‌های پایانی سده چهارم قمری، آل بویه روبه ضعف رفته و در حال انقراض بودند و راهزن‌های بادیه نشین اوج گرفتند و باعث شدند کاروان‌های حج عراق تعطیل شود. در سال‌های ۳۹۳ و ۳۹۷ عراقی‌ها امکان رفتن به حج را نیافتند اما سایر مردم می‌توانستند به حج بروند.

وی ادامه داد: در دوران حکومت ابوالفتوح که از سال ۴۰۳ تا سال ۴۳۰ بر مکه حکومت می‌کردند درگیری‌ها، شورش‌ها و راهزنی‌هایی بین قبایل بادیه‌ نشین بوده که بسیاری از مردم علاقه‌مند به حج از حج محروم شدند.

معاون پژوهشی پژوهشکده حج و زیارت از تعطیلی حج در برخی ار برهه‌های زمانی به دلیل فتوای فقها و رهبران کشورها و تحریم حج سخن گفت و اظهار کرد: وقتی فقها می‌دیدند که حج به ضرر مسلمانان است و جان آنها در خطر است، فتوا به تحریم حج می‌دادند.

وی به عنوان مثال گفت: میرزای قمی که از بزرگ‌ترین فقهای شیعه است در سال ۱۲۱۲ به حج می‌روند اما سال بعد که گزارش دریافت می‌کنند که وهابیان با شیعیان رفتارهای بدی دارند، وقتی از ایشان استفتاء می‌شود که حال که جان ما در خطر است آیا رفتن به حج واجب است، ایشان صراحتاً تحریم حج را اعلام می‌کنند.

مرحوم شیخ فضل‌الله نوری در سال ۱۳۱۹ (۱۰۰ سال پیش) که به مشکلات و ناامنی راه واقف می‌شوند، از طریق جبل‌عامل و لبنان اجازه نمی‌دهند کسی به حج مشرف شود.

۱۰ سال تعطیلی حج در دوران ابوطاهر برمکی/ قوم مغول باعث تعطیلی حج شدند

وی ادامه داد: گزارش‌های دیگری هم داریم که قرامته که از حاکمان بودند، به مکه حمله کرده و باعث تعطیلی حج شدند، سال ۳۱۷ هجری (بر اساس نقل در کتاب تاریخ اسلام) به سبب حمله و کشتار ابوطاهر برمکی، حج به طور کلی تعطیل شد و از این سال تا سال ۳۲۷ تعطیل ماند. یعنی ۱۰ سال کسی نتوانست به دلیل ناامنی به حج مشرف شود. وقتی قوم مغول به ایران حمله کردند نیز نه تنها حج ایرانیان (۶۳۳) تعطیل شد بلکه در سال ۶۳۹ حج عراق هم متوقف شد.

گردن زدن زائر ایرانی و تحریم حج برای سه سال

زادهوش با اشاره به فتوای مرحوم آیت‌الله العظمی سید ابوالحسن مدیسه‌ای اصفهانی که مرجع کل فی‌الکل بودند، گفت: یکی از زائران یزدی در مسجد‌الحرام به دلیل خوردن غذای مسموم دچار حالت تهوع شده و استفراغ می‌کند، وهابیت بدون اینکه اجازه دفاع به وی بدهند، ایشان را متهم به توهین به مسجد‌الحرام می‌کنند و طی یک محاکمه غیرعادلانه او را در حرم امن الهی و ایام حج گردن می‌زنند، وقتی این خبر به مرحوم آیت‌الله اصفهانی می‌رسد، سه سال حج شیعیان را تحریم می‌کنند تا وقتی که حاکمان مکه عذرخواهی و امنیت زائران را تأمین کنند.

وی اظهار کرد: در قضیه جمعه خونین مکه در سال ۶۶ نیز که حجاج ایرانی توسط آل‌سعود به شهادت رسیدند، امام خمینی(ره) حج را سه سال تحریم کردند و امسال نیز به دلیل کارشکنی مسئولان سعودی و عدم تأمین امنیت حج برای زائران ایرانی تعطیل شد.

حجت‌الاسلام زادهوش در پایان سخنانش گفت: کتابی در پژوهشکده حج و زیارت منتشر شده به نام دانشنامه حج و حرمین که تاکنون شش جلد آن منتشر شده و یکی از مداخل و مقاله‌های این دانشنامه در خصوص تعطیلی حج است و تمام عوامل و گزارش‌های تاریخی، اسامی و مستندات مربوط به تعطیلی حج نوشته شده است.

منبع: ایکنا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *